Ukrajinština Čeština

Společnost Ivana Kondura


Tábor v Německém Jablonném

Vojenský hřbitov
Během dvouleté internace Ukrajinské brigády v Německém Jablonném zemřelo 31 jejích příslušníků (vojínů a poddůstojníků. Nejčastější příčinou úmrtí byla tuberkulóza (hrudna neduha) na kterou zemřelo 16 vojáků. Na tyfus zemřelo 9 osob, na zápal mozkových blan čtyři. Dva vojáci spáchali sebevraždu. Všichni zesnulí byli pochováni v obci Lady nedaleko tábora.Tento hřbitov byl založen v prosinci 1914, kdy zde byl pohřben první válečný zajatec ruského původu. Ruských hrobů tady byla většina. Později zde byli pohřbeni i vojáci jiných národností. Ukrajinské hroby se vyznačovaly jednoduchým dřevěným křížem. Na památku svých zemřelých druhů nechali příslušníci brigády zbudovat na okraji hřbitova památník se sochou kobzara, jehož autorem byl sochař poručík Mychajlo Brynskyj internovaný v libereckém táboře.

Slavnostní odhalení tohoto památníku se konalo 20. října 1921. Bylo zahájeno bohoslužbou a panychidou. Zahrál orchestr brigády, zazpíval důstojnický sbor. Prvním řečníkem byl ataman Kotovyč, předseda Výboru pro stavbu památníku v Německém Jablonném, po jehož proslovu byl památník odhalen. Dále promluvil velitel posádky major Jansa a starosta Jablonného Vincenc Kraus, který daroval brigádě jménem města 500,- Kč místo věnce. Odhalení památníku bylo velkou událostí, nejen pro Ukrajince, ale i pro místní obyvatelstvo a úřady. Pro příslušníky Ukrajinské brigády to však byla poslední vojenská oslava v Německém Jablonném. Během podzimu roku 1921 byli přesunuti do tábora v Josefově. Samotný tábor byl postupně zlikvidován, baráky rozebrány a materiál použit k jiným účelům.

Pomnik

Pomník vybudovaný a odhalený u vojenského hřbitova v obci Lada (nedaleko Jablonného v Podještědí). Autorem je již zmíněný sochař poručík UHA Mychajlo Brynskyj.

Hřbitov

Vojenský hřbitov v obci Lada byl v roce 2008 péčí MNO ČR zrekonstruován, bohužel ovšem jsou všechny kříže pravoslavné, což je v rozporu s původním označením hrobů, kromě toho chybí na křížích jmenovky, které na původních hrobech byly.
NAHORU
Copyright © 2011 - 2013 (Petr Novák - Společnost Ivana Kondura).
Poslední aktualizace: 14.6.2013